Klausimai

AR GREITAI IR VISADA VARTOJANT NARKOTIKUS TAMPAMA NARKOMANU, AR VISŲ
VISUOMENĖS SLUOKSNIŲ ATSTOVAI GALI TAPTI NARKOMANAIS?

Kaip greitai narkotikus vartojantis žmogus taps narkomanu, priklauso nuo daugelio aplinkybių: žmogaus amžiaus, paveldėtų fiziologinių ir psichinių savybių, vartojamos narkotinės medžiagos bei jos dozės. Pavyzdžiui, prie tokios psichoaktyvios, nors ir legalios medžiagos, kaip alkoholis, daugelis žmonių pripranta ne iš karto, nors yra žmonių, gana greitai tampančių alkoholikais. Tuo tarpu daugelio žmonių priklausomybė nuo heroino formuojasi labai greitai, ir žmogus gali tapti narkomanu jau po pirmųjų dozių. Žinoma, ne nuo visų narkotinių medžiagų priklausomybė susiformuoja po pirmo pavartojimo, tačiau tai viena iš apgaulingiausių narkotinių medžiagų savybių - neįmanoma tiksliai apskaičiuoti, kada žmogus taps narkomanu, todėl vartojančiajam narkotikus kiekvienas kartas gali būti lemtingas. Narkomanais gali tapti visų visuomenės sluoksnių atstovai. Daugelyje šalių narkotikų vartojimas dažniausiai yra susijęs su socialinėmis ir ekonominėmis sąlygomis: dažniau vartoja narkotikus tie, kurie turi kęsti ekonominius nepriteklius. Tačiau tai nereiškia, kad turtingesni žmonės yra labiau apsaugoti nuo narkotikų vartojimo - jie lygiai taip pat lengvai tampa narkomanais ir alkoholikais. Lietuvoje tikslių duomenų apie narkotikus vartojančių žmonių socialinę ir ekonominę padėtį nėra.

KAIP ELGTIS SU ABSTINENCIJOS BŪKLĖS ASMENIU?

Prasidėjus abstinencijos priepuoliui, reikia iškviesti greitąją pagalbą ar kreiptis į specializuotą gydymo įstaigą, kuri gali suteikti detoksikacinę pagalbą. Gydymo įstaigų sąrašas pateikiamas čia.


KAIP ATSISAKYTI SIŪLOMŲ NARKOTIKŲ PER DISKOTEKAS, VAKARĖLIUS?

Reikia vengti atsitiktinių pažinčių. Įkalbinėjant pavartoti narkotikų - griežtai atsisakyti. Jei tai sunku - tiesiog pakeiskite kompaniją. Jei per vakarėlį siūloma paragauti kokio gėrimo, reikėtų atsisakyti, nes jame gali būti narkotikų. Nepalikite savo gėrimų be priežiūros, nes į juos kas nors gali įberti narkotikų jums nepastebint. Negerkite per daug alkoholio, nes galite savęs nebekontroliuoti ir prisidaryti nemalonumų. Venkite atsitiktinių lytinių santykių, nes galite „pasigauti“ ŽIV.

AR GALIMA UŽSIKRĖSTI ŽIV ĮSIDŪRUS INJEKCINE ADATA?

Žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV) plinta per kraują ir kitus organizmo skysčius, lytinių santykiu metu ir vertikaliu būdu - iš motinos kūdikiui.
Visuomenėje sklando įvairių gandų - esą infekuotieji ŽIV ar narkomanai bando užkrėsti kitus, mėtydami panaudotus švirkštus arba parduodami kraują
kuriuo bus mėginama užkrėsti kitus. ŽIV jautrus aplinkos poveikiams, veikiamas aplinkos veiksnių - saulės, ozono, rūgščių - šarmų žūsta per keliolika minučių. Be to, užkrėsti ŽIV reikia pakankamo kraujo kiekio, pvz., pilnos injekcinės adatos šviežio kraujo. Dėl vieno, užterštos šviežiu infekuotu krauju adatos dūrio tikimybe užsikrėsti yra apie 0,3 procento. Daug problemų sukelia atsitiktiniai įsidūrimai injekcinėmis adatomis kieme, gatvėje ir kitur. Tokiais atvejais užsikrėsti ŽIV tikimybė minimali, realesnė galimybė užsikrėsti virusiniais hepatitais, nes hepatitų virusai apie 30 kartų atsparesni aplinkos veiksniams nei ŽIV. Nerealus gandas, kad ŽIV infekuoti narkomanai parduoda savo kraują. Tai padaryti būtų sunku, nes narkomanų kraujas greitai kreša. Sukrešėjus kraujui, ląstelės, turinčios ŽIV (Umfocitai), lieka krešulyje, kūno suleisti žmogui atsitiktinai įdūrus neįmanoma. Serume, kuris lieka kraujui sukrešėjus, likę pavieniai limfocitai didelio vaidmens užkrėtimo procese nevaidina. Taigi atsitiktinai įsidūrus injekcine adata didesnė tikimybė yra užsikrėsti virusiniais hepatitais ar stablige negu ŽIV infekcija.

KOKIA VIDUTINĖ NARKOMANO GYVENIMO TRUKMĖ?

Nuolat vartojant leidžiamus narkotikus - apie septynerius metus. Galima gyventi penkiolika, dvidešimt ar daugiau metų, tačiau galima mirti ir po šešių-aštuonių reguliaraus vartojimo mėnesių.

KOKIOS NARKOMANŲ MIRTIES PRIEŽASTYS? KOKIE VEIKSNIAI LEMIA DIDELĮ MIRTINGUMĄ?
Priežastys:
o traumos, nelaimingi atsitikimai kelyje, peštynėse;
o savižudybės;
o perdozavimas;
o apsinuodijimai narkotikų priemaišomis;
o ligos, kraujo užkrėtimas, plaučių uždegimas, virusiniai hepatitai, kepenų nepakankamumas.
Didelį mirtingumą lemia:
o neatidumas ir lengvabūdiškumas;
o nesterilios injekcijos;
o įsitraukimas į nusikalstamą veiką.

KAIP AUKLĖTI VAIKĄ, KAD JIS NETAPTŲ NARKOMANU?

Stenkitės auklėti savo vaiką taip, kad jis būtų sąžiningas, darbštus, atsakingas, išsilavinęs, žmogiškas. Toks vargu ar taps narkomanu.

KĄ PASAKOTI VAIKUI APIE ALKOHOLĮ IR NARKOTIKUS?

Pirmiausia pasirinkite tinkamą momentą, pvz., per televizorių rodant reportažą apie alkoholizmą ar narkomaniją, ilsintis gamtoje. Tada pokalbiai nebus formalūs. Daugiausia informacijos apie narkotikus jaunimui suteikia TV, tačiau ši informacija gali suformuoti neteisingas nuostatas, nes žiniasklaida dažnai kuria patrauklų geriančių ir rūkančių žmonių įvaizdį.
Į ką orientuotis kalbant:
o Paaiškinkite, kad alkoholis ir narkotikai sutrikdo mastymą ir judesių koordinaciją, todėl vargu ar padeda spręsti problemas.
o Vaikas, vartojantis narkotikus Ir alkoholį, netampa suaugusiu. Suaugusiu gali padaryti tik amžius. Narkotikų vartojimas susijęs ir su teisine atsakomybe.

KAIP GAUNAMA PINIGŲ NARKOTIKAMS?

Netikėkite narkomanu, kuris teigia pinigų narkotikams uždirbęs sąžiningai. Tokius pinigus uždirbti sąžiningai sudėtinga, nes narkotikus vartodamas nuolat, darbe ilgai neišsilaikysi. Narkotikai nepalieka nė minutei. Daug pastangų reikia norint jų gauti. Jei žmogus turtingas, gresia kita problema: dėl narkotiko poveikio sunku susikaupti. Narkotikus vartojant kasdien, didžioji dienos dalis praeina taip: kaifas, miegas, abstinencija. Paplitus heroinui, maždaug 3 proc. vartojančiųjų nuo vienų iki dvejų metų gali mokytis ar dirbti, deja, vėliau ir ši galimybė prarandama.
Narkomanai kasdien susiduria su pinigų problema. Kadangi jie dažniausiai nedirba, o tėvai nelinkę duoti pinigų narkotikams, tenka ieškoti kitų būdų. Dažniausiai naudojami pinigų gavimo būdai:
SKOLOS, KURIOS NEGRAŽINAMOS. Pati nekalčiausia pinigų gavimo forma. Skolinamas! dažniausiai iš pažįstamų žmonių: jų ratas nėra didelis, todėl šis šaltinis greitai išsenka. Tėvai prašomi padėti gražinti skolas, įtikinėjami, kad „juos užmuš“. Tėvams nevertėtų atidavinėtų tokių skolų, taip dažniausiai nebūna.
VAGYSTĖS iš NAMŲ. Nuo jų dažniausiai prasideda narkomano kriminalinis gyvenimas. Pirmiausia vagiamos tėvų ir giminaičių santaupos, paskui parduodami savi daiktai ir drabužiai, tėvų ir giminaičių papuošalai, brangi technika ir drabužiai, dar vėliau - viskas, kas liko (galbūt net linoleumas po kilimu). Narkomaną turinčios šeimos lieka beveik be nieko.
VAGYSTĖS. Kai iš namų nebelieka ko nešti, vagiama, kas papuola, tačiau pirmiausia apvagiami artimi ir pažįstami žmonės, vėliau svetimi butai arba imama kraustyti kišenes viešajame transporte. Vagiama parduotuvėse, bet tai yra sunkiau dėl apsaugos ar pardavėjų budrumo.
NARKOTIKŲ GAMYBA IR PREKYBA. Narkomanai tokį pinigų gavimo būdą laiko sąžiningu, nemąsto, kad tai ne tik kriminalinis, bet ir moralinis nusikaltimas (į narkotikų vartojimą įtraukiami kiti žmonės).
APGAVYSTĖS. Populiarus būdas, reikalaujantis intelektinių savybių. Dažniausiai taip elgiamasi norint gauti narkotikų ar jų gamybai reikalingų medžiagų.
PROSTITUCIJA. Labiau paplitusi tarp moterų narkomanių.

KAIP PADIDINTI VAIKO SAVIGARBA IR IŠMOKYTI PASAKYTI „NE“ ALKOHOLIUI IR NARKOTIKAMS?

Būdai, didinantys vaiko savigarbą:
o Pritarkite ir girkite vaiką net ir už nedidelius laimėjimus. Jo norai ir tikslo siekimas yra daug svarbiau už rezultatus.
o Padėkite pasirinkti tikslus.
o Vertinkite ir taisykite ne vaiką, o jo poelgius, pvz., geriau sakykite: „Pavojinga karstytis po medžius, nes gali susilaužyti koją“, o ne „Tu neturi laipioti po medžius, nes tai kvaila“.
o Paskirkite atsakingu už kokį nors darbą; vaikas, kuris turi įpareigojimų namuose, jaučiasi esąs komandos dalis ir, pasiekęs rezultatų, jaučia pasitenkinimą.
o Parodykite, kad jį mylite: dažnai apkabinkite, šypsena ir tinkami žodžiai leis vaikui pajusti jūsų požiūrį į jį. Paaugę vaikai prisimena, kad tokie santykiai jiems buvo labai svarbūs.

KlEK SUAUGUSIŲJŲ POŽIŪRIS Į ALKOHOLĮ IR NARKOTIKŲ VARTOJIMĄ TURI ĮTAKOS VAIKAMS?

Tyrimai rodo, kad daugumos žmonių požiūris | alkoholį ir narkotikus panašus į jų tėvų, t. y. dažniau rūkaliais tampa rūkančių tėvų vaikai. Kiekvienas susilaikymas nuo žalingų įpročių gali tapti teigiamu pavyzdžiu. Yra keletas principų, mažinančių šeimoje vyraujančio alkoholizmo poveikį:
o Neslėpkite tiesos, vaikai geriau supras šią problemą, kai liga yra įvardijama.
o Paaiškinkite vaikui, kad alkoholizmas yra liga, todėl jie gali nekęsti ligos, o mylėti sergantį žmogų.
o Kurkite ir lankykite savitarpio pagalbos grupes „Al-Anon“, vaikams — „Al-Atin“.
o Padėkite vaikams suvokti, kad jie nekalti dėl tėvų girtavimo.
o Ugdykite teigiamas tradicijas ir mokykite atsakomybės už namų įsipareigojimus.

KĄ DARYTI, JEIGU NUO NARKOTIKŲ APSVAIGĘS ASMUO PANIKUOJA?

Jeigu nuo narkotikų apsvaigęs asmuo elgiasi neadekvačiai (nervingas, panikuoja), aplinkiniai turi:
o Išlikti ramūs ir stengtis jį nuraminti, suprasti.
o Kalbėti tyliai, aiškinti, kad panika po truputį praeis.
o Laikyti jį ramesnėje vietoje, kur mažiau triukšmo Ir ryškių šviesų.

KĄ DARYTI, JEI ASMUO PERDOZAVO NARKOTIKŲ?

Perdozavimas — viena iš dažniausiai pasitaikančių, vartojant opijatus, kokainą, ekstazi, efedroną ir migdomuosius vaistus, pavojingų gyvybei būsenų. Perdozavus opijatų ir migdomųjų, kvėpavimas pamažu silpsta, retėja. Atrodo, kad žmogus užmiega. Oda išbąla, sudrėksta, lūpos, pirštų galiukai ir ausų kaušeliai ima mėlynuoti. Tai pastebėję pirmiausia patikrinkite, ar yra pulsas. Jei pulso nėra, būtina daryti širdies masažą ir dirbtinį kvėpavimą. Jei šalia yra žmonių, paprašykite jų iškviesti greitąją pagalbą. Jeigu apčiuopiate pulsą, perdozavusįjį narkotikų pakratykite, padaužykite per skruostus, ir jei jis atsimerks, pašoks ir puls jus kaltinti, ko lendate, žinokite, kad viskas tvarkoje. Jeigu jis ne visai prabudo arba neprabunda, kvieskite greitąją pagalbą.
Psichikos stimuliatorių (efedrono, kokaino) perdozavimas yra labai pavojingas, nes sutrinka širdies ritmas, o dėl to gali ištikti mirtis. Radę perdozavusį asmenį, pirmiausia patikrinkite pulsą. Jei pulso nėra, darykite dirbtinį kvėpavimą ir išorinį širdies masažą, kol atvyks greitoji pagalba.