Kokainas

 Istorija

Inkų kultūroje kokamedis garbintas kaip dieviškos kilmės augalas. Indėnai tikėjo, kad žmonėms jį padovanojo pats Saulės dievas Vėliau kokamedį daugiausia vartojo valdančioji klasė, retais atvejais jis buvo dalijamas kareiviams, darbininkams ir sportininkams. Kai 1864 m. buvo išgautas grynas kokainas, jį vartojo, kaip vaistą nuo visų ligų: operuojant - vietinei anestazijai, vaikams - nuo dantų skausmo. Jo buvo galima gauti kiekviename prekybos centre. Iki 1903 metų kokaino buvo dedama į populiarų gėrimą „Coca-Cola“.1910 m. medikai pastebėjo pirmuosius nosies gleivinės pažeidimus, o 1912 m. - pirmuosius 5000 mirusių žmonių. Dėl to 1914 m. kokainas duvo pripažintas kenksmingu sveikatai ir uždraustas (beja, pirmas iš visų narkotikų).

Iš kokamedžio lapų gaminami: kokamedžio pasta, kokamedžio bazė, kokamedžio hidrochloridas ir krekas.

Kokamedžio pasta, kurioje yra nuo 40 iki 85 proc. kokaino,- kartu su tirpikliu apdirbti ir išdžiovinti kokamedžio lapai. Rūkyti skirta kokamedžio pasta kartais vadinama „bazuka“, nes narkomanui suteikia savotišką „bombos poveikį“.

Kokamedžio bazė gaunama į kokamedžio pastą įdėjus tam tikrų chemikalų ir kaitinant. Ji netirpsta vandnyje.

Kokamedžio hidrochloridas gaminamas iš kokamedžio bazės, pridedant druskos rūgšties ir kaitinant. Šis produktas tirpsta vandenyje. Grynas - balti kartoko skonio milteliai, užberti ant gleivinės veikia kaip anistetikai. Iš kokamedžio bazės gaminamas krekas.

Krekas būna pilkšvai baltų ar gelsvų gabalų formos, akytu paviršiumi, taip pat aliejaus ar riebalų koncentracijos.

Kokaino vartojimo būdai

Kramtomas - kokamedžio lapas susukamas į kuokštelius ir kramtomas, seilės ryjamos.

Įkvepiamas - kokaino kristalai skutimosi peiliuku ant veidrodėlio ar stiklo šukės susmulkinami į miltelius ir padalinami į „linijas“, „dorožkes“. Įtraukiant kokainą į nosį gali būti naudojami specialūs šaukštai, kvėptukai ar susukti popieriaus (banknoto) gabalėliai.

Geriama - kokaino hidrochloridas ištirpinamas alkoholiniame ar nealkoholiniame skystyje ir geriamas.

Rūkomas - naudojamos cigaretės, aliuminio folija, žvakės ir žiebtuvėliai, pypkės ar specialaus dizaino stiklinės pypkės, skirtos kaitinti narkotiką virš liepsnos.

Poveikis sveikatai

Kokainas stimuliuojantis narkotikas. Sušniaukus dozę, pirmiausia "užsimarina" nosis. Staigiai juntama euforija, energijos ir pasitikėjimo savimi antplūdis. Tai tęsiasi apie 30 minučių. Tuo metu padažnėja kvėpavimas, širdies ritmas ,pakyla temperatūra, kraujo spaudimas. Gali pykinti. Žmonės, sergantys šidies liga ar hipertenzija, gali mirti dėl širdies smūgio ar kraujo išsiliejimo į smegenis. Kadangi kokainas trukdo neuronams perduoti informaciją, patekęs į akis gali sukelti aklumą. Ilgainiui vartojant sutrinka miegas, atsiranda persekiojimo manija, visiškas apetito praradimas. Žmonės dažnai elgiasi nepagrystai ir nelogiškai, prasideda psichozės, haliucionacijos. Kokaino psichozių metu, „medžiodamas“ įsivaizduojamus po oda šliaužiojančius gyvius, kokaino vartotojas gali susižaloti. Siaubingas niežulys skatina norą kasytis, lupti ar pjauti odą, siekiant atsikratyti „parazitų“.

Svarbu:
Psichozės gali prasidėti ir dėl pinigų stygiaus. Tai vienas brangiausių narkotikų pasaulyje ir Lietuvoje. Nors pastaruoju metu gerokai atpigęs, vienas gramas kainuoja 160 Lt Lengvai gali sutraukti į nosį ir namą, ir kelionę aplink pasaulį. Norint pasipelnyti, kokainas taip pat dažnai maišomas su kitomis medžiagomis.

Tik pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais:
Kokaino ir kreko veikimas panašus į amfetaminų, bet daug stipresnis. Ir efektas susilpnėja daug greičiau. Didelė mirties rizika dėl širdies nepakankamumo.


Vartojant nuolat ilgesnį laiką:
Vėlgi, poveikis protui yra panašus kaip ir amfetaminų, bet sunkesnis. Nuolatiniai vartotojai tampa labai priklausomi nuo kokaino.

Kokaino intoksikacija

Fiziniai požymiai:

Psichiniai požymiai:

  • išsiplėtę akių vyzdžiai
  • padažnėjęs pulsas
  • padidėjęs kraujospūdis
  • greitas, negilus kvėpavimas (perdozavus - paviršinis)
  • užgulus arba varvanti nosis
  • nenustygsta vietoje
  • kaso ir gramdo odą, norėdamas atsikratyti įsivaizduojamų vabzdžių ar pan.
  • euforija
  • nepastovi, kintama minčių eiga (karštligiškas, maniakiškas elgesys)
  • sutrikusi judesių koordinacija
  • haliucionacijos
  • sąmyšis, paranoja, agresija.