Gydymo programos
Detoksikacija Ambulatorinis gydymas Trumpalaikis stacionarus Ilgalaikis stacionarus Kodė vėl vartojama

Ambulatorinis gydymas

Yra įvairių ambulatorinio gydymo ir reabilitacijos programų, skirtų reabilitacijos ir gydymo įstaigose reguliariai besilankantiems narkomanams. Kai kurios yra nemedikamentinės - nenaudojama narkotikų pakaitinių medžiagų, pavyzdžiui, metadono. Taikant kitas programas naudojami įvairūs medikamentai, padedantys sustabdyti narkotikų vartojimą. Naudojami narkotikų antagonistai - medikamentai, kurie blokuoja narkotikų poveikį ir todėl narkotikų vartojimas netenka prasmės. Geriausiai žinomas narkotikų antagonistas - naltreksonas (REVIA), kuris blokuoja opijatų poveikį ir naudojamas priklausomiems nuo opijatų žmonėms gydyti.
Pagrindinis visų šių programų tikslas yra stabdyti narkotikų vartojimą. Tokios programos labai įvairios ir skiriasi savo sudedamosiomis dalimis, intensyvumu ir trukme, pavyzdžiui, nuo vienos konsultacijos per savaitę iki kelis mėnesius trunkančio gydymo, kurio metu narkomanas didžiąją dienos praleidžia gydymo įstaigoje (dienos stacionarai). Tokios programos gali apimti individualią ir grupinę terapiją, savitarpio pagalbos grupes, atkryčio prevencijos konsultavimą, šeimos terapiją, medicinos priežiūrą, socialines paslaugas, tokias kaip profesinis konsultavimas, įvairūs mokymo kursai ir panašiai. Konkrečios programos veiksmingumas priklauso nuo paslaugų apimties ir intensyvumo.
Paprastai tokios programos yra efektyvesnės ir dažniau taikomos žmonėms, kurie narkotikus vartoja nelabai ilgai, nevartoja intraveninių narkotikų, nėra labai pasikeitęs jų socialinis statusas, t. y. jie turi darbą, yra šeimos ir artimųjų remiami ir panašiai.
Derinant konkrečios programos tikslus ir teikiamas paslaugas, gydymą ir reabilitaciją galima pritaikyti atskiroms narkomanų grupėms: narkotikus vartojančioms motjnoms, paaugliams, kurie neseniai pradėjo vartoti narkotikus, taip pat narkomanams, kurie be narkomanijos dar turi medicinos ar psichikos sveikatos problemų.