Specialisto patarimai tėvams ir pedagogams
Patarimai tėvams Patarimai pedagogams


Ką daryti tėvams, įtarus, kad vaikas vartoja narkotikus


1.
Kilus įtarimams, kad vaikas galbūt vartojo narkotikų, pirmiausia įsitikinkite, ar tai tiesa, t. y. nuvežkito jo šlapimą ištirti (tai galima padaryt Lietuvos AIDS centro laboratorijoje, tel. (8 22) 33 79 25, Vytenio g. 59/37 Vilnius; Vilniaus priklausomybės ligų centre, tel. (8 22) 26 00 14, Gerosios Vilties g. 3, Vilnius) arba naudokite greitus testus, kurių galima įsigyti vaistinėse.
2.
Nepulkite į paniką, nespręskite narkotikų problemos vieni - jūsų sėkmės tikimybė bus didesnė, jei sudarysite komandą, galinčią padėti jūsų vaikui. Į ją įtraukite visus, kurie yra bent kiek reikšmingi vaiko gyvenime ir turi su juo tiesioginių kontaktų - mokytojus, trenerius, gimines, visus, kuriuos vaikas gerbia ir kurie patys neturi problemų dėl narkotikų ar alkoholio. Gali prireikti specialistų (gydytojų, narkologų, psichologų, psichiatrų ar bendrosios praktikos gydytojo) pagalbos.
3. Aptarkite, kuo jie gali padėti, kad vaikas daugiau nevartotų narkotiką (jie gali informuoti jus, pastebėję, kad vaikas įtartinai elgiasi, prašo jų pinigų, nevaikšto į pamokas, būrelius ir pan.).
4. anksto pasirenkite pokalbiui su vaiku - numatykite galimus narkotikų problemos sprendimo būdus (geriausia - kelis, nes nepavykus vienam, galima imtis kito, be to, vaikas mažiau priešinsis, jei jam bus siūloma rinktis iš kelių variantų). Numatykite, ką darysite, jei vaikas visiškai atsisakys bendradarbiauti.
5. Kartu su vaiku aptarkite susidariusią situaciją. Paskatinkite jį išsikalbėti, pasakyti, ką pats mano. Pasiūlykite kelis problemos sprendimo variantus. Jei vaikas nesutinka - paaiškinkite, ko jis gali tikėtis, atsisakęs spręsti šią problemą kartu.
6. Nesitikėkite, kad vaikas jus išklausys laiminga veido išraiška.
Būkite pasirengę, kad jis priešinsis, tačiau neleiskite jam diktuoti sąlygų. Jei vaikas atsisako sudaryti su jumis sutartį, kelis kartus kartokite, kokių padarinių jis gali sulaukti. Prireikus būtinai vykdykite, ką buvote numatę.
7. Sudarę sutartį, patys nuosekliai jos laikykitės. Jei vaikas neįvykdo kažkurios sutarties dalies (negrįžo laiku namo, vartojo alkoholį ar pan.) stenkitės, kad dėl tokio elgesio būtų imtasi numatytų priemonių. Taip
elkitės nuosekliai ir visada.
8. Stenkitės vaiką izoliuoti nuo draugų, kurie gali vartoti narkotikus, sukurti jam tokią aplinką, kuri netoleruotų narkotikų vartojimo. Tai galima padaryti planuojant ir tvarkaraštį: negalima palikti jo vieno (taip pat su draugais, kurie vartoja narkotikus). Siūloma veikla turėtų būti patraukli ir kartu naudinga. Stenkitės, kad kiekvienu momentu galėtumėte patikrinti, kur iš tikrųjų yra jūsų vaikas.
9. Būkite pasirengę blogiausiam. Nesitikėkite, kad žaidimas su narkotikais baigsis savaime. Netikėkite vaiko pasakojamomis pasakomis: "Pavartojau tik šį vienintelį sykį", "Aš taip atrodau, nes esu labai pavargęs" ir pan. Vaikas būtinai išbandys jūsų pasiryžimą ir kantrybę pažeidinėdamas nustatytas taisykles. Svarbu būti atkakliems ir nepasiduoti.

10. Saugokite savo pinigus.